Dediči duhovnosti sv. Frančiška Asiškega smo še posebej zavezani skrbi za okolje in zavzemanju za mir med človekom in naravo. Tako frančiškani, po zgledu redovnega ustanovitelja, skrbimo za duhovnost odkrivanja Božjega obraza v naravi, živalih, pticah in vsemu kar nas obdaja. Sv. Frančišek je živel ne samo v prijateljstvu z naravo, temveč je v njej odkrival obraz Boga Najvišjega. Narava ga je spodbujala k tesnejšemu prijateljstvu z Bogom in z ljudmi.

Publikacije:

  • Sestra voda - Gre za dokument, ki ga je pripravil urad za PMOS v Rimu. Dokument je na voljo v word formatu v slovenskem jeziku in v pdf formatu v angleškem: Sestra voda.doc Sester wather.pdf
  • Klimatske spremembe - Dokument urada KPMOS v Rimu, ki govori o spremembah podnebja in globalnem segrevanju ozdračja. Dokument je na voljo v angleškem jeziku v pdf formatu: Global warming.pdf
  • Stališče Svetega Sedeža do izkoriščanja vodnih virov - Papeški svet za pravičnost in mir je v okviru Tretjega foruma o vodi (Kyoto, 16.-23.3.2003) interveniral s svojim stališčem na konferenci. Dokument je v angleškem jeziku dosegljiv tukaj.
  • Vsakdo ima pravico do vode - To poročilo je pripravil Africa-Europe Faith and Justice Network s sedežem v Bruslju. Govori o privatizaciji vodnih virov in o dejanjih za njihovo zaščito. Dokument je na voljo v angleške jeziku: VodapravicaEng.pdf
  • Cerkveni redovi o varovanju narave - Frančiškani, jezuiti, benediktinci in dominikanci dajejejo v svoji duhovnosti poseben poudarek na varovanju narave in na spoštovanju vsakega ustvarjenega bitja. Besedilo je dostopno tukaj.
  • Skrb za ohranitev stvarstva - Katoliški škofje v Veliki Britaniji so leta 2002 objavili posebno izjavo o odnosu med človeštvom in naravo. Besedilo v angleščini je dostopno tukaj.
  • Ekologija znotraj katoliške Cerkve - frančiškan Joseph P. Chinnici OFM v tem članku razmišlja o kristjanih, katoliški Cerkvi in o evangeljski zavezanosti, da odgovorno skrbimo za stvarstvo. Besedilo se v angleščini nahaja tukaj.